تبلیغات
هنر در خانه|قلاب بافی - آموزش بافت شال و کلاه مدل شیطونی

هنر در خانه|قلاب بافی

وبلاگی برای تمام بانوان

ورود

تبلیغات

آموزش بافت شال و کلاه مدل شیطونی

نویسنده : نگار
تاریخ : پنجشنبه 26 آذر 1394 09:56 ب.ظ

چون بافت این نوع کلاهها بسیار ساده هست من دیگه درباره اصول بافتشون توضیح نمیدم بلکه نمونه هایی از این دست کلاهها رو انتخاب کردم که دستور بافت رج به رجشون رو براتون میذارم .خودتون مسلما از روی این دستورها طریقه بافت این نوع کلاهها بطور کلی رو متوجه خواهید شد.

کلاهی که تو این پشت براتون در نظر گرفتم یه ست زنونه و مردونه هست. برای دوستانی که مایلند با نامزد و یا همسرشون و یا حتی برادرشون تیپ مشابه بزنن. یا حتی ممکنه از این دستور بافت استفاده کنید و با تغییر تعداد دونه ها و رجها نمونه کوچیکتری رو برای دختر و پرستون ببافید تا تیپ یکدستی داشته باشن.

از نظر طراح اصلی این کلاه که این کلاه رو طرح اسلواکی میدونه که کاملا هم درست هست نظرشون این کلاه بخاطر مدلش هم برای خانومها و هم برای آقایون مناسبه.میتونید خیلی راحت با رنگهای مختلف بازی کنید و ببافید و کلاههای متفاوتی رو ایجاد کنید. پس لزومی نداره دقیقا همین رنگها رو داشته باشید. هر رنگی با سلیقه خودتون رو بردارید و این کلاههای ساده و زیبا رو ببافید. فقط یادتون نره که ضخامت نخهای هر کلاه باید با هم یکسان باشن. یعنی اگه از دو یا سه رنگ میخواید برای بافت این کلاه مردونه استفاده کنید همه کلافهاتون ضخامتشون یکسان باشه.

اندازه نهایی این کلاه با توجه به ضخامت نخی که در متن اومده و با اندازه هایی که در متن داده میشه به ترتیب زیر خواهد بود :

قطر کلاه که برابر با دور سر شخص خواهد بود تقریبا ۵۱ – ( ۵۳٫۵ – ۵۶ – ۵۸٫۵ ) سانت هست. و بلندی کلاه به ترتیب ۲۹ – (۳۰ – ۳۱٫۵ – ۳۲٫۵) سانت هست.

کلاه زنونه که با رنگهای بنفش و زرد بافته شده و در تصویر می بینید با سایزی بافته شده که اندازه دور سر ۵۳٫۵ سانت هست و کلاه مردونه که با رنگهای نارنجی و خاکی بافته شده با اندازه هایی در متن بافته شده که اندازه دور سر برابر با ۵۶ سانت هست.

پس شما ببینید اندازه دور سر فردی که میخواید براش کلاه رو ببافید با کدوم یک از اندازه هایی که در بالا اومده برابره و بعد از توی دستور داده شده فقط اعداد مربوط به همون متن رو بخونید. مثلا اگه دور سر شخص مورد نظر ۵۱ سانت هست، توی متن اعدادی که داده میشه شما باید فقط عدد اول رو بخونید و همون رو ببافید و به ۳ عدد بعدی کاری نداشته باشید. پس همون عددی که مربوط به اندازه مورد نظر خودتون هست رو از توی متن بخونید و ببافید.

 

لوازم مورد نیاز :

  • نخها استفاده شده در این کلاهها که در تصویر می بینید نخهای با ضخامت متوسط یعنی نخهای سایز ۴ هستند و برای بافت این نخها از میل شماره ۴ استفاده شده. بنابراین اگه نخ شما ظریفتر هست و یا با میل دیگه ای میخواید کلاهها رو ببافید یادتون نره که باید در اعداد داده شده در متن تغییراتی ایجاد کنید که اندازه کلاه کوچیک و یا بزرگ نشه. (بعنوان توضحات اضافه تر به این صورت براتون میگم که این نخ باید طوری باشه که هر کلاف ۱۰۰ گرمی اون ۱۷۵ متر طولش باشه.) برای همه سایزها از هر رنگ یک کلاف ۱۰۰ گرمی لازم دارید.
  • میل گرد و ۵ میل شماره ۴ ( یا هر شماره میلی که نمونه بافتی که در ادامه می نویسم رو بهتون بده)
  • علامت گذار روی دونه ها (میتونید از سنجاق قفلی یا گیره کاغذ استفاده کنید)
  • سوزن مخصوص کاموا

 

نمونه بافت :

نمونه بافت به این دلیل به شما داده میشه که بدونید آیا با این اعداد که توی متن اومده آیا اندازه بافت شما هم همین که در متن نوشته شده خواهد بود یا نه. اگه نمونه بافت شما با نخ و میلی که دارید با نمونه بافتی که در متون میاد یکی باشه ، پس میتونید دقیقا طبق همون دستور بافتی که در متن نوشته میشه بافت رو انجام بدید و به اون اندازه ای که در متن گفته شده برسید. اما اگه نمونه بافت شما با نمونه بافت متن یکسان نباشه مطمئنا اگه طبق اعداد داده شده در متن بافت رو انجام بدبد اندازه بافت شما با اندازه ای که در متن میاد یکی نمیشه. پس بهتره برای اینکه دردسر کمتری داشته باشید از نخ و میلی استفاده کنید که همین نمونه بافت رو بهتون بده.

نمونه بافت برای این کلاه : اگه با نخ و میلتون ۲۲ تا دونه سر بندازید و ۳۰ رج ساده بافی کنید باید بهتون یک مربع ۱۰ در ۱۰ سانت بده.یعنی پهنای ۲۲ تا دونه شما باید ۱۰ سانت بشه .و از طرفی بلندی ۳۰ رج بافت هم باید ۱۰ سانت بشه. در غیر اینصورت باید در اعدادی که در متن داده میشه تغییراتی رو ایجاد کنید که اندازه درست رو بدست بیارید.

 

نکته : بهتره بعد از اینکه هر رنگ رو بافتید ، برای بافتن رنگ بعدی نخ قبلی رو ببرید ، چون بعضیها برای راحتی کار نخ رو نمی برند و چند رج بالاتر که میخوان دوباره با همون رنگ ببافن نخ رو از پشت بافت میکشن تا به رج جدید برسه. این کار جلوه زیبایی به پشت بافت شما نخواهد داد. پس نخ رو ببرید و دوباره هر وقت خواستید با این رنگ ببافید، نخ رو مجددا وصل کنید و نخهای اضافه رو هم در پایان بافت کلاه در پشت بافت و لای نخهای محو کنید.

دستور بافت کلاه :

با رنگ اول ۱۰۰ – (۱۰۵ – ۱۱۰ – ۱۱۵) تا دونه سر بندازید.(اگه از نخ و میل ضخیمتر یا ظریفتر استفاده می کنید تعداد دونه های مناسب برای دور سر فرد مورد نظرتون رو محاسبه کرده و به همون تعداد دونه سر بندازید.)

روی اولین دونه علامت بذارید و بافت رو بصورت بدون درز با میل گرد انجام بدید. علامت روی اولین دونه بعنوان اول رج رو یادتون نره.هر رج که میبافید علامت رو به ابتدای همون رج انتقال بدید. ضمنا دقت کنید که دونه هاتون مخصوصا تو رج اول پیچ نخوره.

بافت رو بصورت کشباف ۳ تا زیر – ۲ تا رو ادامه بدید تا اندازه کشبافتون حدود ۳٫۸ سانت بشه.(اگه دوست دارید کشبافتون بلندتر یا کمتر باشه میتونید به دلخواه خودتون اندازه کشباف رو ببافید.)

بعد از کشباف رنگ دوم رو وصل کنید و بافت را با ساده بافی و بدون درز ادامه بدید.

با رنگ جدید رج اول همه دونه ها را از زیر ببافید.

رج بعدی: ۱۰ – (۱۰ – ۱۱ – ۱۱) تا دونه بطور یکنواخت در طول یک رج اضافه کنید.{ تعداد دونه ها به ۱۱۰ – (۱۱۵ – ۱۲۱ – ۱۲۶) تا دونه خواهد رسید.}

سپس ۶ رج دیگه ساده بافی کنید.

رنگ رو عوض کرده و رنگ اول رو متصل کنید و ۸ رج ساده بافی کنید.

به همین ترتیب هر ۸ رج که بافتید رنگ بعدی رو متصل کرده و دوباره ۸ رج با رنگ بعدی ببافید و همین روال رو ادامه بدید تا اندازه بافت از ابتدا تا اینجا به ۲۳ – (۲۳ – ۲۵٫۵ – ۲۵٫۵) سانت برسه.(یادتون باشه اگه دوست داشته باشید میتونید بلندتر هم ببافید.پس تا بلندی دلخواه خودتون به این روال بافت رو ادامه بدید.)

حالا برای هر سایزی که از سایزهای بالا دارید بافت رو انجام میدید به ترتیب زیر بافت را ادامه بدید :

فقط برای دور سر ۵۳٫۵ سانت به ترتیب زیر ببافید :

همچنان که دارید بافت راه راه با دو رنگ رو انجام میدید و هر ۸ رج رنگ رو عوض می کنید، در این رج *۲۱ دونه از زیر ببافید، دو تای بعدی را از زیر با هم یکی کنید* و عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۱۱۰ تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج بعدی همه دونه ها را از زیر ببافید.

حالا برید به اون قسمت که نوشتم “برای همه سایزها به این ترتیب ادامه بدید” و بافت رو از اونجا بخونید و انجام بدید.

فقط برای دور سر برابر با ۵۸٫۵ سانت به ترتیب زیر ببافید :

همچنان که دارید بافت راه راه با دو رنگ رو انجام میدید و هر ۸ رج رنگ رو عوض می کنید، در این رج *۲۳ دونه از زیر ببافید، دو تای بعدی را از زیر با هم یکی کنید* و عبارت داخل * تا * رو تا یکی مونده به آخر رج تکرار کنید، دونه آخر را از زیر ببافید. {۱۲۱ تا دونه براتون باقی میمونه.}

حالا برید به اون قسمت که نوشتم “برای همه سایزها به این ترتیب ادامه بدید” و بافت رو از اونجا بخونید و انجام بدید.

 

برای همه سایزها به این ترتیب ادامه بدید :

همچنان که دارید بافت راه راه با دو رنگ رو انجام میدید و هر ۸ رج رنگ رو عوض می کنید، به این ترتیب باید دونه ها را کم کنید تا بالای کلاه جمع بشه :

رج ۱ : *۹ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۱۰۰ – (۱۰۰ – ۱۱۰ – ۱۱۰) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۲ و همه رجهای زوج : همه دونه ها را از زیر ببافید و هیچ دونه ای کم نکنید.

رج ۳ : *۸ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۹۰ – (۹۰ – ۹۹ – ۹۹) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۵ : *۷ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۸۰ – (۸۰ – ۸۸ – ۸۸) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۷ : *۶ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۷۰ – (۷۰ – ۷۷ – ۷۷) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۹ : *۵ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۶۰ – (۶۰ – ۶۶ – ۶۶) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۱۱ : *۴ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۵۰ – (۵۰ – ۵۵ – ۵۵) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۱۳ : *۳ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۴۰ – (۴۰ – ۴۴ – ۴۴) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۱۵ : *۲ تا زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۳۰ – (۳۰ – ۳۳ – ۳۳) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۱۷ : *یکی زیر ، دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۲۰ – (۲۰ – ۲۲ – ۲۲) تا دونه براتون باقی میمونه.}

رج ۱۹ : *دو تا یکی از زیر* عبارت داخل * تا * رو تا آخر رج تکرار کنید. {۱۰ – (۱۰ – ۱۱ – ۱۱) تا دونه براتون باقی میمونه.}

حدود ۲۵٫۵ سانت از نختون باقی بذارید و نخ رو ببرید.با کمک سوزن نخ رو از توی همه دونه های باقی مونده روی میل رد کنید و محکم بکشید تا بالای کلاه کاملا جمع بشه.سپس نخ رو توی کلاه و در پشت بافت محکم کرده و محو کنید.

در انتها همه نخهای اضافه رو که موقع تعوض رنگ دارید در پشت بافت یعنی توی کلاه محو کنید.در صورت تمایل میتونید منگوله به بالای کلاه بدوزید. در صورت تمایل میتونید کلاه رو بلاک کنید.

 

اما در مورد بافت شال ست با این کلاه که در تصویر وجود نداره. اما خودتون میتونید خیلی راحت شال رو ببافید. به این ترتیب:

ابتدا به پهنای مورد نظرتون برای شال دونه سر بندازید و بصورت کشباف تکی ببافید. مثل کلاه هر ۸ رج که بافتید رنگ رو عوض کنید و با نخ جدید دوباره ۸ رج ببافید و به همین ترتیب ادامه بدید تا وقتی شال به بلندی مناسب برسه.و بعد دونه ها رو همونطور که می بینید کور کنید.

  منبع “http://steps-of-sewing.com

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: حقوق تمامی مطالب این سایت محفوظ است

طراح: سایت ستاپ